יום ד', כה’ בכסלו תשע”ח
 
 
 
 
 
 
כדומן על פני האדמה - יהודה יפרח
הכתבה שהסעירה את העולם הדתי - מצבם העגום של כתביו הגנוזים של הראי"ה קוק
21:45 (13/09/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חידוש הסמיכה
הרב קוק חולה אנוש, והנה מגיעה הצעה מקורית איך לגרום להבראתו: חידוש הסמיכה! (כרעיונו הקדום של מהר"י בירב מצפת). ומעיד המציע האלמוני: "וכבר היה מוסכם הרעיון בעיני הרב הראשי שלנו".
01:01 (27/08/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
האם העובדה שיש מלחמות בעולם, מתירה לנו לשפוך את דמם של בעלי החיים? תגובה לרב יוסף קלנר שליט"א
בשיחה שהעביר לאחרונה הרב יוסף קלנר על "יחס היהדות והתורה לצמחונות", הוא הזהיר מפני תזונה צמחונית, שלדבריו "אינה מוסרית", ואף רמז לקשר שיש בין הנאצים לצמחונות. לדבריו, כל עוד יש בעולם מלחמות ורעב, אסור לנו להיות צמחונים. להלן תגובתו של משה נחמני.
20:56 (11/07/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
פרסום ראשון: תיאור מרגש ואותנטי של חגיגות ל"ג בעומר במירון לפני 90 שנה!
תיאור עיתונאי שפורסם לפני כ-90 שנה בעתונות בארץ, ובו התייחסות גם להדלקת המדורה המרכזית על ידי האדמו"ר מדרוהוביטש זצ"ל, ידידו הקרוב של הראי"ה קוק. כבר אז היו מגיעים אלפי אנשים לחגיגות במירון, והחגיגה שם היתה לשם דבר: התלהבות אדירה, אהבת ישראל, והתעוררות רוחניות מיוחדת.
11:55 (08/05/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
מאירים את העולם>>> הצצה נדירה של כתבי 'משפחה' לעשרה עולמות של רבני משפחת קוק בעבר ובהווה - חלק ראשון של הכתבה
עולם של אהבה – מרן הראי"ה קוק זצ"ל * עולם של יצירה – הרב דב הכהן קוק זצ"ל * עולם של חסד – הרב רפאל הכהן קוק זצ"ל ורעייתו הרבנית בילא רחל ע"ה * עולם של מלכות – הרב שלמה הכהן קוק זצ"ל ורעיתו הרבנית יהודית ע"ה * עולם של עשייה – הרב נחום הכהן קוק זצ"ל * עולם של דמעות – הרב שמחה הכהן קוק שליט"א * עולם של תורה – הרב אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א * עולם של סוד – הרב דב הכהן קוק שליט"א והרבנית לאה תחי' * עולם של פסיקה – הרב בן ציון הכהן קוק שליט"א * עולם של תלמידים – הרב חיים הכהן קוק שליט"א. מאת יוסי אליטוב ושמעון ברייטקופף, עיתון 'משפחה', חג הפסח תשע"ז.
00:29 (19/04/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הצלצול הגואל: על המוסריות שבאכילת בשר
בשנים האחרונות גילה המדע הרפואי שאין צורך הכרחי לאכול בשר בשביל הבריאות. בעיני הראי"ה קוק שינוי היסטורי זה הוא תיקון רוחני משמעותי, שהופך את אכילת בשרם של בעלי החיים לחטא מוסרי
10:15 (26/03/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
ה"קטנות דקטנות" בתודעת הראי"ה קוק ערב עלותו ארצה - תרס"ד
"הנני תמה מאוד מה ראו לבחור בי הצעיר והפעוט, אין בי שום יתרון" - אגרת מופלאה ומרגשת שנחשפה לאחרונה, בכתב יד קודשו של הראי"ה קוק, לקראת עלותו ארצה לכהן כרבה של העיר יפו – 1903
16:34 (19/02/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"מה שהיהודים נמנעו להכנס לפנים מן הכותל במשך הדורות, היה זה רק מפני הכרעת הדת"
אגרות ותעודות חדשות בנושא הכותל־המערבי והר־הבית, רובן ממרן הראי"ה קוק זצ"ל, רואות אור לראשונה בקובץ הייחודי שלפנינו
09:58 (12/09/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הרב שאר ישוב הכהן זצ"ל: "יבוא יום ויתעוררו בלב האדם רגשי בוז וגועל נפש למנהג הרווח לאכול בשר"
לרגל פטירתו של הגאון רבי שאר ישוב הכהן זצ"ל, רבה של חיפה, אנו חושפים כאן את אחד המאמרים הראשונים שחיבר כאידיאולוג צמחוני. מאמר זה רלוונטי כאז כן היום.המאמר התפרסם בתוך הקובץ: "התחדשות – במה לבירור בעיות תיקון החיים על בסיס ההזנה הצמחונית", שנה א חוברת א, תל אביב, ניסן תש"ט. יוצא לאור ע"י "הוועד למען תיקון החיים".
16:18 (06/09/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"עדנת השירה והזמרה, כחה גדול לקרב רחוקים ולמשוך לעבודת הקודש גם את הנוער"
מאמר נדיר מאת מרן הראי"ה קוק זצ"ל, (שעד היום לא נדפס בספרי הרב!) בו הוא מבאר בצורה מופלאה את כוחה ומעלתה של השירה, ועל כך שבזכותה תבוא המהפכה הרוחנית בעולם.
21:31 (22/06/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חשיפה: דעת הראי"ה קוק על אכילת בשר - פרסום ראשון מכתב יד קודשו
נחשף כתב יד קדום של מרן הראי"ה קוק ובו התייחסות ישירה לנושא: יחס התורה כלפי אכילת בשר בעלי חיים.כתב היד מתוארך לתקופה קדומה בחיי הראי"ה, עת כיהן כרבה של העיירה זוימל שבקורלאנד. באותה תקופה החלה להעסיק את הראי"ה שאלת הצמחונות וההיתר המוסרי שנתנה התורה לאכילת הבשר. יש לציין כי רוב הפסקאות המוכרות לנו כיום [אשר מיעוטן קובץ למאמר 'חזון הצמחונות והשלום', ולאחרונה קובצו כולן בספר 'חי רואי'] נכתבו מאוחר יותר. לפנינו אם כן התייחסות קדומה וחשובה של הראי"ה לנושא אכילת הבשר.
09:56 (13/03/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"לאכול דרך אכזריות? שיקוץ לישראל, ואסור"
האם מותר הלכתית לאכול מזון בצורה הגובלת באכזריות? כותב מרן הראי"ה קוק: "האכזריות בעצמה היא שיקוץ לישראל, ביחוד לאכול דרך אכזריות, ולפי הרמ"א זה נכנס בכלל האיסור דבל תשקצו"
16:38 (15/07/15) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"ראש הרבנים הרב קוק מביע את תקוותו שכל גדולי ישראל יחזיקו בהתאחדות שלומי אמוני ישראל"
מאמר עיתונאי שפורסם בשנת תרפ"ג, אודות יחסו של ראש הרבנים הראי"ה קוק זצ"ל למפלגה שבה יתאחדו כל החרדים והדתיים
21:00 (11/02/15) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
מרן הרב קוק: לפני שמדברים על הבאת השלום בין עמים, יש להפסיק את האכזריות של שפיכת דם בעלי החיים
"רק נאיביים יכולים להאמין להמדברים רמות ונשגבות שהם לוחמים מלחמת מצווה לשם הגשמת האידיאל הכי נשגב. כל זמן שבני אדם בכדי למלא את תאוותם מתאכזרים על בעלי חיים לשפוך את דמם ולבלוע את גופם בקרבם – אין כל תקווה איזו שהיא שהחיה הפראית שבאדם תיטיב את דרכה להפסיק שפך הדם שבין אדם לחבירו".
21:28 (25/12/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הראי"ה קוק לתלמידו: "אי אפשר כלל שרק עם ישראל לא ילחם, בשעה שהשכנים כולם זאבי ערב!"
לראשונה מתפרסם כאן מכתבו של ר' משה זיידל אל מורו ורבו הראי"ה קוק, ובו שאלות נוקבות על מקומו של המוסר במלחמות ישראל מאז תקופת התנ"ך ועד היום. התשובה העמוקה שקיבל מהראי"ה (ונדפסה ב'אגרות הראי"ה') הינה חשובה במיוחד בימים אלו
22:26 (28/07/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הרב אברהם ילין זצ"ל: "רבותינו הוכיחו בראיות ברורות שזו התחלת הגאולה"
החסיד הרב אברהם יעלין זצ"ל, ידידו של מרן הרב קוק, כתב ספר מרתק הנקרא 'גאולת ישראל' ובו דברים מפתיעים על ענייני הגאולה. בין היתר כתב: "לפי שידעתי שכמה אנשים יקשה בעיניהם לקבל מקצת מדבריי בזה, לכן כאשר הנני נודע לאיש אמת, יאמינו לי שטרם כתבתי נפקדתי בחלומי מן השמים לעשות ספרים להורות לעם ד', וראיתי השגחה נפלאה מאוד במהות כתיבת ספריי באופן שידעתי שדברי ה' הנה, ולכן אשר יתלונן על דברי לא עלי תלונתו כ"א על ה', וימים יבואו ויראו אי"ה כי נכון דיברתי".
11:16 (25/06/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
האם הראי"ה קוק ובנו הרצי"ה היו צמחוניים?
מתוך ראיונות עם תלמידים, מתברר כי הראי"ה ובנו הרצי"ה לא אכלו בשר בימות השבוע אלא רק בשבת. כלומר: נקטו באורח חיים צמחוני. להלן מחקר מקיף בנושא זה, מאת משה נחמני
23:25 (07/05/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"אי אפשר היה לעזוב את ד' אמותיו באותו מצב-הרוח שבו נכנסת" - לדמותו של הרבי מדרוהוביטש זצ"ל
רבי חיים מאיר יחיאל שפירא מדרוהוביטש היה מייסד חסידות דרוהוביטש (בית רוז'ין) והאדמו"ר הראשון שלה, ומפעילי הציונות והעליה לארץ ישראל. וחיבה יתרה חיבב הרב קוק זצ"ל את הרבי מדרוהביטש, אשר המשיך את דרך בית רוז'ין באהבת ישראל, והוסיף לה חיבת ארץ ישראל, שקיים אותה בגופו ובנפשו. ספרו של הרבי –"השלום והאחדות" – היה כל כולו ברוחו של הרב קוק, ובדרך ההנהגה שלו. להלן חלק מתוך מאמר נפלא שכתב הסופר ר' בנימין (יהושע רדלר-פלדמן) אודות הרבי מדרוהוביטש.
13:04 (20/03/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"אין להם שום יפוי-כח לדבר בשם איזה צבור!"
מתפרסמים כאן לראשונה שני מכתבים מאת הרבנות הראשית (משנת תרפ"ב) בהם מוכחשת טענת ה"קנאים" הירושלמים בפני הלורד נורטקליף בעניין החרדים והציונות. מזכיר הרבנות מסביר שאין לקבוצה קטנה ושולית כל היתר לדבר בשם הציבור החרדי כולו
12:59 (07/01/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
ספר מקורי ומרתק על דמותו של הרצי"ה קוק זצ"ל: "בשיפולי גלימתו"
סקירה על הספר 'בשיפולי גלימתו', מאת הרב יאיר אוריאל זצ"ל. בסופה מובא בירור היסטורי מפתיע ומעניין בנוגע לסיפור המובא בספר על מרן הרב קוק זצ"ל
21:05 (16/06/13) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"הם היו כמו הכנופיא של נטורי קרתא היום"
לפני חודש ימים, הלך לעולמו אחד מזקני ירושלים, משרידי דורו של מרן הרב קוק, ר' אברהם פראנק זצ"ל.ר' אברהם היה אוצר של היסטוריה, לא רק בשל גילו המופלג, אלא בעיקר בשל היותו בנו של הרב צבי פסח פראנק זצ"ל, רבה של ירושלים וממלא מקום הרב הראשי. להלן קטעים מראיונות שקיימנו עמו, בהם סיפר על יחסו האמיתי של אביו כלפי מרן הרב קוק, ואף התייחס לצנזורה של העיתונות החרדית בכל הקשור לרב קוק
10:53 (17/05/13) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
10:48 (17/05/13) יחיאל פנחס כהן
לפני חודש ימים, הלך לעולמו אחד מזקני ירושלים, משרידי דורו של מרן הרב קוק, ר' אברהם פראנק זצ"ל. ר' אברהם היה אוצר של היסטוריה, לא רק בשל גילו המופלג, אלא בעיקר בשל היותו בנו של הרב צבי פסח פראנק זצ"ל, רבה של ירושלים וממלא מקום הרב הראשי. בראיונות שקיימנו עמו, הוא סיפר לנו על יחסו האמיתי של אביו כלפי מרן הרב קוק, ועל המלחמה שהיתה נגדו מצד הרב זוננפלד ותלמידיו.
"היה לי קשר אישי ומיוחד עם הרב קוק"
בספרו האוטוביוגרפי 'בעוז ותעצומות' שיצא לאור לאחרונה (בעריכת אבי רט, הוצאת ידיעות ספרים) מספר הרב שלמה גורן זצ"ל על הכרותו עם מרן הרב קוק זצ"ל ועל הליכותיו בקודש. מובאים כאן שלושה סיפורים לדוגמא.
22:16 (08/04/13) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הגרי"מ חרל"פ: "כולם צריכים להיות כפופים אל צדיק הדור ולקבל אורו"
בכרך החדש (י"ח) שיצא לאור לאחרונה, מתוך סדרת 'מי מרום' מהגרי"מ חרל"פ זצ"ל, פורסמו כמה רשימות שכתב הרב חרל"פ על "הצדיק של הדור", כאשר הכוונה היא למורו ורבו מרן הראי"ה קוק. נביא כאן שתי פסקאות מתוך דברים אלו.
07:46 (13/06/12) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 478
רה"מ נתניהו על הצלתו של סטבסקי ע"י הראי"ה קוק
בנאומו בישיבת מרכז הרב, בטקס יום ירושלים, אמר נתניהו: "הרב קוק יצא בקול גדול נגד העלילה, ובכך, בכוח אישיותו, יושרו, אצילותו וכוח השפעתו, הוא סובב את דעת הקהל". להלן קטעים מדבריו של נתניהו
22:42 (28/05/12) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 113
חשיפה: במאמר נדיר שכתב הרב קוק בערוב ימיו, הוא כותב כי "היטלר הוא הדיקטטור האכזרי של גרמניה, והוא סמל השטן!"
בשנת תרצ"ג פרסם הרב קוק מאמר בעיתון היהודי-אמריקאני הסוציאליסטי מניו-יורק, "פארווערטס". באותם ימים נבחר רוזוולט בפעם הראשונה לנשיא ארצות-הברית. במאמרו של הרב הוא מתייחס לאישיותו הרעה והמסוכנת של היטלר, ומנבא כי רוזוולט עתיד לשים קץ לשלטונו.
14:21 (18/04/12) אור האורות
תגובות: 1   צפיות: 405
'שעריה נעולים': תעלומת ישיבת הרב קוק ביפו
בתקופת רבנותו ביפו הקים הרב קוק ישיבה חדשנית לבחורים מוכשרים אותם קיבץ אחד לאחד מרחבי הארץ והעולם Ÿ סדר הלימוד בישיבה היה נועז וחריג ועורר את התנגדותם של קנאי ירושלים Ÿ שש שנים פעלה הישיבה, שמעהּ יצא ברחבי העולם, למדו בה עשרות תלמידים, מיטב המורים לימדו בה, ובכל זאת איננו יודעים עליה כמעט מאומה Ÿ מי היו התלמידים ומה נכלל בתכנית הלימודים? Ÿ כיום הבניין חרב, שעריו נעולים, והתעלומה אופפת את המקום
21:51 (27/03/12) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"רוח נכון חדש בקרבנו - לשוב ולחבב את המלאכה"
מכתב המלצה מרגש ונדיר, שכתב הרב יחיאל מיכל פינס זצ"ל (ת"ח חשוב ועסקן ציבורי מידידיו של הראי"ה קוק), בעקבות ביקורו בבית המלאכה 'שערי תורה' שעמד תחת השגחתו וניהולו הרוחני של הראי"ה.
15:18 (19/03/12) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 42
"ותשאני רוח אל שערי-תורה"
קטע מרגש מיומנו האישי שלהרצי"ה קוק ובו תיאור סיורו במתחם 'שערי תורה' שחלק ממנו התמוטט אתמול. בקטע זה מספר הרצי"ה על ההרס הרב שהתרחש במבנים בתקופת מלחמת העולם הראשונה, ומבטא בחריפות את תחושותיו הקשות למול ההחורבן הנורא
22:30 (15/03/12) אור האורות
תגובות: 1   צפיות: 62
"מגיל תשע לא הסתכל בצורת אשה"
לאחר פטירת הרב קוק, כתב הרב חרל"פ מכתב מיוחד לבנו, ובו סיפר על הפטירה וההלוויה: "לפני הטהרה, כאילו דחפוני מלמעלה להגיד מילים אחדות להודיע את מי מטהרים. הודעתי להם קצת מנוראותיו הטמיריות, ושמיום היותו בן תשע שנים לא הסתכל בצורת אישה, והיה בבחינת יוסף צדיקא".מקובצים כאן מספר סיפורים על זהירותו המופלגת בשמירת העיניים ועל התרחקותו משמיעת שירת נשים.
15:53 (20/01/12) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 139
הגרי"ש אלישיב: "הרב קוק הגדול מכולם"
"הוא היה גאון וצדיק, ראשו בשמים, והוא הגדול מכולם", התבטא הגרי"ש על מרן הראי"ה. בכתבה זו נחשפים לראשונה סיפורים נדירים על הכרותו של הגרי"ש אלישיב שליט"א עם הראי"ה קוק זצ"ל - חלק א'
00:20 (19/01/12) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
ברוך דיין האמת: נפטר הרב יעקב מן רקובסקי זצ"ל, רב בתי החולים 'הדסה'
בליל שבת האחרון נפטר הגאון רבי יעקב מן רקובסקי זצ"ל, שהיה שריד מהדור הקודם וזכה לראות את מרן הראי"ה קוק זצ"ל בהזדמנויות שונות ולשמוע תורה מפיו. להלן קטעים מתוך ראיון שערכנו עמו לפני מספר שנים
22:02 (15/01/12) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 111
"הוא היה איש אלוקי!"
השבוע נפטר הגאון ר' ניסן אהרן טוקצינסקי זצ"ל, מנהל ת"ת וישיבת 'עץ חיים' בירושלים. בשיחה נדירה שנערכה לפני כשנתיים ומתפרסמת כאן לראשונה, מספר הרב טוקצינסקי זצ"ל מזכרונותיו על גדולתו וקדושתו של מרן הראי"ה קוק זצ"ל.
15:15 (13/01/12) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הקלטה נדירה: ש"י עגנון מספר על הראי"ה קוק זצ"ל
שיחה מאת הסופר חתן פרס נובל שי עגנון ז"ל המביא זיכרונות משיחותיו עם הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, מתוך ארכיון רשת מורשת. בשיחה מקריא עגנון (מתוך מאמריו) סיפורים שכתב על הרב, ומוסיף עליהם סיפורים נדירים ומרתקים על הכרותו עם הרב.
22:29 (10/01/12) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 665
שיחת הרב קוק במסיבה שנערכה בביתו בחנוכה תרצ"ב
תיאור מעניין של מסיבה חגיגית שנערכה בביתו של הרב קוק בימי החנוכה, לכבוד התחלת כתיבת ספר התורה של חסידות 'בית אברהם' (ע"ש הרב קוק) בפולין. מובא כאן גם חלק מן השיחה שנשא הרב קוק במסיבה.
21:58 (19/12/11) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חשיפה: הכרותו של הרב אברהם שטרנהרץ זצ"ל מחסידי ברסלב עם הראי"ה קוק
לרגל יום פטירתו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, תלמידו של מרן הרב קוק ומגדולי חוקרי תולדותיו, נביא כאן סיפור מעניין על חידה היסטורית שעלתה לפני 30 שנה על שולחנו של הרב נריה, ואשר נפתרה רק לאחרונה.
19:48 (14/12/11) יחיאל פנחס כהן
תגובות: 0   צפיות: 326
מכתבו של הרב גדליה קניג זצ"ל מחסידי ברסלב, אל ידידו הרב משה צבי נריה זצ"ל
לרגל י"ט כסלו, יום פטירתו של הרב נריה, אנו מפרסמים כאן מכתב מרתק ששלח רבי גדליה אהרן קעניג זצ"ל (מגדולי חסידי ברסלב בדור הקודם) לידידו הרב משה צבי נריה זצ"ל, ובו סיפורים וזכרונות על מרן הראי"ה קוק זצ"ל. מתוך הספר 'שני המאורות', הוצאת אור האורות
20:26 (10/12/11) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
נתגלה הספד נדיר על מרן הראי"ה קוק זצ"ל, מאת נחום מאירי
בתוך חוברת נדירה ונשכחת התגלה ההספד הנרגש שכתב נחום מאירי, אחיינו של הרב קוק זצ"ל. צילומו מופיע לפניכם (באדיבות אבישי אלבוים, ספריית הרמב"ם)
21:34 (06/12/11) אור האורות
תגובות: 5   צפיות: 333
פגישת ראשי הארגון עם רובי ריבלין יו"ר הכנסת
ביום חמישי האחרון נפגשו ראשי ארגון 'אור האורות' עם יושב-ראש הכנסת רובי ריבלין, בעקבות הוצאתו לאור של הספר 'בנין יוסף' על סבו-זקנו ר' יושעה (יוסף) ריבלין זצ"ל, בונה השכונות החדשות בירושלים
10:40 (04/12/11) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 130
הרב שלמה קרליבך: "זכיתי לקבל השראה מהרב קוק"
לרגל היארצייט של ר' שלמה קרליבך שחל היום (ט"ז חשון), אנו מביאים כאן דברים מרגשים שאמר ר' שלמה על ההשראה שקיבל מדמותו של הרב קוק זצ"ל. הסבא של ר' שלמה (מצד אמו) היה הרב אשר מיכאל כהן מבאזל שבשוויץ, אשר זכה לארח את הרב קוק בביתו במשך תקופה מסוימת בשנת תרע"ה. את השפע הרוחני שקיבל מהרב קוק, הוריש לנכדו הצעיר - שלמה קרליבך.
12:09 (02/12/11) אור האורות
תגובות: 0   צפיות: 561
אגרת הרב גדליה אייזמן זצ"ל זקן המשגיחים אל הרצי"ה קוק
הרב גדליה איזמן זצ"ל, זקן המשגיחים היום בעולם הישיבות, נפטר כשגילו מאה ואחת שנים, (נולד ה' ניסן שנת השמיטה עת"ר). מכתב זה נשלח אל הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל כנראה בשנת תרצ"ו, בהיות הרב איזמן תלמיד ישיבת קמניץ שבליטא בראשות הגאון ר' ברוך בער ליבוביץ זצ"ל בעל 'ברכת שמואל' (שהיה מידידיו ומעריציו של הרב), לאחר ששהגיעו אליו כמה מספרי מרן הראי"ה זצ"ל.
12:28 (02/12/11) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1