יום א', כג’ באדר תשפ”א
    דף הבית  |  יצירת קשר  |  תולדות הראי"ה  
 
 
 
 
 
100 שנה להקמת הרבנות הראשית: קובץ חגיגי - להורדה
בימים אלו אנו מציינים 100 שנה להקמת הרבנות הראשית, והכתרת הראי"ה קוק זצ"ל כרבה הראשי הראשון של ארץ ישראל. לרגל המאורע יצא לאור גיליון מיוחד של כתב העת 'אור חדש', המוקדש לדמותו ופעלו של הראי"ה קוק בהקשר להקמת הרבנות הראשית ופעילותה הענפה.
22:07 (11/02/21) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
מי שלח את רבי אריה לוין לבתי הסוהר?
כולנו מכירים את "אבי האסירים", הלא הוא רבי אריה לוין, אשר שמו נערץ בקרב העם כולו. אך כיצד התגלגל רבי אריה למשרה זו? מי הוא אשר חשב על הרעיון למנותו כרבם ואביהם של האסירים?
20:27 (12/11/20) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"ובא לציון גואל" - 100 שנה לבשורת סן רמו - התשתית להקמת מדינת ישראל
הסיפור המופלא של "בשורת הגאולה" לפני 100 שנה: איך הפך אוסישקין את יום הזכרון ליום העצמאות; תעלומת יחסו של הרב קוק לבשורה, ואיך הגיבו אליה החרדים בירושלים?
21:08 (02/05/20) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
תשובה לדבריו של הרב שלמה אבינר / יוסף אביב"י
ביום ב' באלול תשע"ט כתב הרב שלמה אבינר בדף הפייסבוק שלו דברים על הספר קבלת הראי"ה, תחת הכותרת "אני לא אקרא את הספר קבלת הראי"ה".עתה, יום ט' באלול תשע"ט, אני מגיב על דבריו (דבריי הנם בצבע אדום).
12:42 (09/09/19) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"לחשתי לרב קוק שיוותר, וייכנס לבית הכנסת, אך הוא לא הסכים"
סיפר הרב יהודה אבידע (זלוטניק):כשביקר הרב קוק במונטריאול שבקנדה, לצורך מגבית כספים למוסדות ארץ ישראל, נערך נשף מכובד לכבודו ולכבוד הרבנים אשר עמו. הנשף התקיים באולם של בית כנסת שמרני חדש, שהיה המפואר ביותר במדינה. הקדימו להביא את הרב קוק, כי חפצו להראות לו את כבוד הבית.כשנפתחו דלתות בית הכנסת והרב קוק התייצב על המפתן, הסתכל לימין ולשמאל ואמר: אוי, אוי, וסירב להיכנס לתוך הבית פנימה. היינו זקוקים, כמארגני מגבית הישיבות שלטובתן באו, לאהדת הרבאיי וקהילתו, כי זהב הארץ עמם ושם הבדולח ואבן השוהם. לחשתי לרב קוק כי כל סדרי התפילה בבית הם על פי מנהגי ישראל. אבל הרב קוק רמז לי שלא להפציר בו.אחר כך הסביר לי הרב שכיוון שראה שהבימה אינה עומדת באמצע הבית, ודבר זה היה אבן המחלוקת הראשונה בין החרדים והרפורמים, יש לדקדק בזה ביותר, כי זו היתה הפריצה הראשונה, ולכן סירב להיכנס פנימה אף על פי שידע שזה יביא הפסד לעניין הקדוש שבשבילו הטריחו שלושת הרבנים הגאונים את עצמם לנסיעה של מאות קילומטרים.
20:47 (04/09/19) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
מכתבו של רבי אהרן הכהן, חתנו של ה'חפץ חיים', בעקבות פטירת הרב קוק זצ"ל: "כל בית ישראל נשבר"
בעקבות פטירת מרן הרב קוק, שלח רבי אהרן הכהן מכתב לידידו הרצי"ה קוק, כתנחומים על פטירת אביו: "השם יחזקהו ויאמצהו מיגונו הגדול, וינחם את בית משפחתו האבלה והדוויה, על שברנו הגדול שהשברנו כולנו, וכל בית ישראל לתפוצותיו, בהסתלקותו של אביו הגאון הגדול חסידא ופרישא מעוז ומגדול לעם הקודש ולארץ הקודש, צדיק ועניו, מתלמידיו של אהרן, הי ניהו מרנא ורבנא זצוקללה"ה ולברכה בתוך עם הקודש לדור דור. הנני הדאוב והנדכה על האי שופרא דבלי בארעא, מצרף בזה את דמעתי ויגוני הבלתי פוסק ונרגע, לכוס הדמעות והיגונים של אחב"י שאבד נזרם ונוגה-אורם. תשתוחח עלי נפשי על התייתמות כל הוגי תושיה מאב ורחים רבנן, שהיה המנוח אביו זצוקללה"ה. ינחם ה' אותנו כולנו בנחמות ציון וירושלים, וישלחו לנו גואל צדק ומבשר ישועה בקרוב...".
20:43 (04/09/19) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
כתביו העלומים של הרב קוק
תגלית מרגשת!!מסמך רשמי שהוציאה הרבנות הראשית בימי מחלתו האחרונה של הרב קוק, ובו תיעוד יחיד מסוגו של תחנות חייו של הרב, נשיא הרבנות.המסמך חושף לראשונה את קיומם של חיבוריו שטרם פורסמו, ובהם: פירוש על ספר הזוהר ו'עץ חיים', ספר "עשרה מאמרות", ועוד.המסמך התגלה היום מתוך אוצרות ארכיון המדינה.
20:41 (04/09/19) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
100 שנה לעליית הראי"ה קוק לארץ ישראל - ג' אלול תרע"ט - ג' אלול תשע"ט
היום, ג' אלול תשע"ט, מלאו 100 שנה בדיוק לעלייתו של הראי"ה קוק לעיר ירושלים, על מנת לכהן כרבה ומנהיגה. במאמר זה מתפרסמים לראשונה מסמכים וסיפורים מרתקים על העלייה ההיסטורית.
21:48 (02/09/19) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חסרונה של התפילה לשלום המדינה בסידורים החרדיים / מאת: משה נחמני
מחקר חדש שופך אור על הפוליטיקה המסתתרת מאחורי "מי שברך" לשומרים פיהם בשעת התפילה, שהוכנסה לסידור במקום ה"תפילה לשלום מדינת ישראל".
08:43 (08/05/19) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הרואה בשושנים / משה נחמני ויהל אלכסנברג
צדיקים ותלמידי חכמים רבים שעלו לארץ נכנסו לשוק העבודה ונכסו מעין רואים • הרב קוק, שבראשית דרכו התלבט האם לקבל עליו את עול הרבנות, זירז רבים • חשיפה ראשונה של מכתבים היסטוריים וסיפורים לא ידועים לרגל יום ההילולא, ג' באלול
13:59 (17/08/18) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
תשובותיו של רבי אליהו קלצקין (לימים רבה של העדה החרדית) למתנגדי הציונות
מכתב מדהים שהתגלה חושף לראשונה את יחסו של רבי אליהו קלצקין זצ"ל (לימים רבה ומנהיגה של העדה החרדית בירושלים) כלפי הציונות. במכתב זה עונה הרב קלצקין על הטענות שהציב גיסו כנגד התנועה הציונית. את כל תשובותיו מבסס הרב קלצקין על מקורות בדברי "הש"ס, השולחן ערוך ורבותינו הראשונים והאחרונים", לעומת ה"עקשות, הויכוח בפטפוטי דברים של אותם שבדו להם" את אותן הטענות נגד הציונות.
08:46 (18/07/18) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חלב בחג השבועות: האם אכן חלב הוא "חסד"?!
השאלה היא האם לקיחת החלב מהפרה הינו דבר מוסרי וראוי, או שיש למעט בו? הרב הראשון שהעלה את השאלה הזו היה הראי"ה קוק, והוא התייחס אליה מספר פעמים בכתביו
08:04 (18/05/18) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"אהבת ישראל טבועה בנשמתי, אולם פיקוח נפש אחת מישראל דוחה הכל"
סיפור נדיר ומופלא שלא נדפס עד היום בספרי הביוגרפיה של הראי"ה קוק, מלמד אותנו על תכונת האהבה המיוחדת שהיתה בו, על דאגתו לשלום העם, ועל מסירות נפשו בשביל יהודי אחד
20:56 (14/05/18) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
ר' שם טוב גפן - הספר שהוחרם
פולמוס אדיר מתחולל בימים אלו סביב הספר החדש של רבי שם טוב גפן זצ"ל, הסבא של יהונתן גפן. ממעונו של הרב צבי טאו, ראש ישיבת הר המור, יצאה קריאה בהולה לגנוז את כל עותקי הספר
09:42 (11/04/18) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חידוש הסמיכה
הרב קוק חולה אנוש, והנה מגיעה הצעה מקורית איך לגרום להבראתו: חידוש הסמיכה! (כרעיונו הקדום של מהר"י בירב מצפת). ומעיד המציע האלמוני: "וכבר היה מוסכם הרעיון בעיני הרב הראשי שלנו".
01:01 (27/08/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
האם העובדה שיש מלחמות בעולם, מתירה לנו לשפוך את דמם של בעלי החיים? תגובה לרב יוסף קלנר שליט"א
בשיחה שהעביר לאחרונה הרב יוסף קלנר על "יחס היהדות והתורה לצמחונות", הוא הזהיר מפני תזונה צמחונית, שלדבריו "אינה מוסרית", ואף רמז לקשר שיש בין הנאצים לצמחונות. לדבריו, כל עוד יש בעולם מלחמות ורעב, אסור לנו להיות צמחונים. להלן תגובתו של משה נחמני.
20:56 (11/07/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
פרסום ראשון: תיאור מרגש ואותנטי של חגיגות ל"ג בעומר במירון לפני 90 שנה!
תיאור עיתונאי שפורסם לפני כ-90 שנה בעתונות בארץ, ובו התייחסות גם להדלקת המדורה המרכזית על ידי האדמו"ר מדרוהוביטש זצ"ל, ידידו הקרוב של הראי"ה קוק. כבר אז היו מגיעים אלפי אנשים לחגיגות במירון, והחגיגה שם היתה לשם דבר: התלהבות אדירה, אהבת ישראל, והתעוררות רוחניות מיוחדת.
11:55 (08/05/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
מאירים את העולם>>> הצצה נדירה של כתבי 'משפחה' לעשרה עולמות של רבני משפחת קוק בעבר ובהווה - חלק ראשון של הכתבה
עולם של אהבה – מרן הראי"ה קוק זצ"ל * עולם של יצירה – הרב דב הכהן קוק זצ"ל * עולם של חסד – הרב רפאל הכהן קוק זצ"ל ורעייתו הרבנית בילא רחל ע"ה * עולם של מלכות – הרב שלמה הכהן קוק זצ"ל ורעיתו הרבנית יהודית ע"ה * עולם של עשייה – הרב נחום הכהן קוק זצ"ל * עולם של דמעות – הרב שמחה הכהן קוק שליט"א * עולם של תורה – הרב אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א * עולם של סוד – הרב דב הכהן קוק שליט"א והרבנית לאה תחי' * עולם של פסיקה – הרב בן ציון הכהן קוק שליט"א * עולם של תלמידים – הרב חיים הכהן קוק שליט"א. מאת יוסי אליטוב ושמעון ברייטקופף, עיתון 'משפחה', חג הפסח תשע"ז.
00:29 (19/04/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הצלצול הגואל: על המוסריות שבאכילת בשר
בשנים האחרונות גילה המדע הרפואי שאין צורך הכרחי לאכול בשר בשביל הבריאות. בעיני הראי"ה קוק שינוי היסטורי זה הוא תיקון רוחני משמעותי, שהופך את אכילת בשרם של בעלי החיים לחטא מוסרי
10:15 (26/03/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
ה"קטנות דקטנות" בתודעת הראי"ה קוק ערב עלותו ארצה - תרס"ד
"הנני תמה מאוד מה ראו לבחור בי הצעיר והפעוט, אין בי שום יתרון" - אגרת מופלאה ומרגשת שנחשפה לאחרונה, בכתב יד קודשו של הראי"ה קוק, לקראת עלותו ארצה לכהן כרבה של העיר יפו – 1903
16:34 (19/02/17) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"מה שהיהודים נמנעו להכנס לפנים מן הכותל במשך הדורות, היה זה רק מפני הכרעת הדת"
אגרות ותעודות חדשות בנושא הכותל־המערבי והר־הבית, רובן ממרן הראי"ה קוק זצ"ל, רואות אור לראשונה בקובץ הייחודי שלפנינו
09:58 (12/09/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
הרב שאר ישוב הכהן זצ"ל: "יבוא יום ויתעוררו בלב האדם רגשי בוז וגועל נפש למנהג הרווח לאכול בשר"
לרגל פטירתו של הגאון רבי שאר ישוב הכהן זצ"ל, רבה של חיפה, אנו חושפים כאן את אחד המאמרים הראשונים שחיבר כאידיאולוג צמחוני. מאמר זה רלוונטי כאז כן היום.המאמר התפרסם בתוך הקובץ: "התחדשות – במה לבירור בעיות תיקון החיים על בסיס ההזנה הצמחונית", שנה א חוברת א, תל אביב, ניסן תש"ט. יוצא לאור ע"י "הוועד למען תיקון החיים".
16:18 (06/09/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"עדנת השירה והזמרה, כחה גדול לקרב רחוקים ולמשוך לעבודת הקודש גם את הנוער"
מאמר נדיר מאת מרן הראי"ה קוק זצ"ל, (שעד היום לא נדפס בספרי הרב!) בו הוא מבאר בצורה מופלאה את כוחה ומעלתה של השירה, ועל כך שבזכותה תבוא המהפכה הרוחנית בעולם.
21:31 (22/06/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
חשיפה: דעת הראי"ה קוק על אכילת בשר - פרסום ראשון מכתב יד קודשו
נחשף כתב יד קדום של מרן הראי"ה קוק ובו התייחסות ישירה לנושא: יחס התורה כלפי אכילת בשר בעלי חיים.כתב היד מתוארך לתקופה קדומה בחיי הראי"ה, עת כיהן כרבה של העיירה זוימל שבקורלאנד. באותה תקופה החלה להעסיק את הראי"ה שאלת הצמחונות וההיתר המוסרי שנתנה התורה לאכילת הבשר. יש לציין כי רוב הפסקאות המוכרות לנו כיום [אשר מיעוטן קובץ למאמר 'חזון הצמחונות והשלום', ולאחרונה קובצו כולן בספר 'חי רואי'] נכתבו מאוחר יותר. לפנינו אם כן התייחסות קדומה וחשובה של הראי"ה לנושא אכילת הבשר.
09:56 (13/03/16) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"לאכול דרך אכזריות? שיקוץ לישראל, ואסור"
האם מותר הלכתית לאכול מזון בצורה הגובלת באכזריות? כותב מרן הראי"ה קוק: "האכזריות בעצמה היא שיקוץ לישראל, ביחוד לאכול דרך אכזריות, ולפי הרמ"א זה נכנס בכלל האיסור דבל תשקצו"
16:38 (15/07/15) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
"ראש הרבנים הרב קוק מביע את תקוותו שכל גדולי ישראל יחזיקו בהתאחדות שלומי אמוני ישראל"
מאמר עיתונאי שפורסם בשנת תרפ"ג, אודות יחסו של ראש הרבנים הראי"ה קוק זצ"ל למפלגה שבה יתאחדו כל החרדים והדתיים
21:00 (11/02/15) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1
מרן הרב קוק: לפני שמדברים על הבאת השלום בין עמים, יש להפסיק את האכזריות של שפיכת דם בעלי החיים
"רק נאיביים יכולים להאמין להמדברים רמות ונשגבות שהם לוחמים מלחמת מצווה לשם הגשמת האידיאל הכי נשגב. כל זמן שבני אדם בכדי למלא את תאוותם מתאכזרים על בעלי חיים לשפוך את דמם ולבלוע את גופם בקרבם – אין כל תקווה איזו שהיא שהחיה הפראית שבאדם תיטיב את דרכה להפסיק שפך הדם שבין אדם לחבירו".
21:28 (25/12/14) אור האורות
תגובות: -1   צפיות: -1